Pěstování vánočních stromků – co o něm víte či nevíte?

Helena DrozdováCo je nového, Zajímavé informace pro zvídavé

Spousta lidí si myslí, že se před Vánoci vezme pilka, jde se do lesa a vybere se nějaký stromek. Berou to jako nejjednodušší věc na světě a diví se, že jsou stromky u prodejců tak drahé.

Tak jednoduché to ovšem není. Vzhledem k tomu, že já osobně během celého roku pomáhám na plantážích s vánočními stromky, jsem se rozhodl vám celý proces přiblížit.

Začátek činnosti pěstování je úplně stejný jako zalesňování, o tom žádná. Jakmile stromky povyrostou, tak nastává čas, kdy se musí vyžínat nebo postřikovat proti buřeni. Nejlepší je tyto činnosti střídat. Samozřejmě do procesu zasahují i škůdci, od brouků přes houby až po zvěř. Na houby a brouky se používají postřiky – a co se zvěře týče, tak se musí plantáž buď oplotit, nebo je zapotřebí občas sáhnout po zbrani. Stromky se musí také hlídat, aby rostly rovně. Pokud nerostou, tak se vyrovnají nebo uvážou k tyčce.

Již odmala se také řeší tvar stromku, a tak se zkracují větve. Tyto věci se řeší stále, a to i v době, kdy už je stromek v prodejní výšce. V této době nám přibývá více práce s tvarováním. Jednak zkracujeme větve a dáváme stromku nějaký tvar, jednak se musejí řešit terminály. Stromek se totiž může zlomit, uschnout anebo předrůst. Ve všech případech je zapotřebí terminál nahradit. Pokud máme v části stromku „díru“ (chybí nám větev), tak musíme stáhnout okolní větve k sobě.

V době, kdy se již začínají stromky řezat k vánočnímu prodeji, se toho už moc neděje. Vyberou se špatné stromky, aby bylo místo pro řezání dobrých stromků, stromky se pak balí a odvážejí na prodejní místo. Samozřejmě může nastat i katastrofický scénář, který se nám stal loni – přišla velká voda a stromky byly najednou zatopené. Od některých voda odešla, u jiných však zůstala. Tyto stromky, které měly jít k prodeji, byly špinavé od bláta a musely se umývat, což bylo velmi namáhavé.

Každý druh vánočního stromku potřebuje jinou péči. Jinak se budete starat o smrk, jinak o borovici a jinak o jedli. A hlavní věcí je ta, že pěstování vánočních stromků je práce na dlouhou dobu. Představte si, že stromek, který pěstujete dvanáct let, není najednou prodejný.

Takže až si příště půjdete vybírat vánoční stromek, nedivte se, že stojí tolik peněz, protože to, abyste měli tak pěkný stromek, stojí opravdu hodně práce.

Jiří Kohn, 4.A