Věděli jste, že … ?

Helena DrozdováCo je nového, Zajímavé informace pro zvídavé

Pstruh obecný (forma potoční)

Říční tvor, kterého příroda obdarovala neskutečnou mazaností a krásou. Také je to dokonalý bioindikator čisté vody. Za našich dědů a tátů se pstruh vyskytoval v téměř každém potoce a každé říčce, stačilo pouhých 20 let a jejich život se mnohonásobně ztížil.

Jednoznačným hlavním důvodem je znečištění řek, které vede k úbytku pstruhů a neefektivnímu tření. Jedním z dalších problémů, který velmi často nastává, je skutečnost, že si tuto rybu lidé pletou s pstruhem duhovým. Ale nenechte se zmást. Potočaka (pstruh obecný) prozrazují jeho červené perly po celé délce jeho těla, což duhák (pstruh duhový) nemá.

Potravu pro pstruha tvoří především hmyz, larvy, občas i malé rybky. Proto se velmi často využívá metoda muškaření, při které se používá jako nástraha napodobenina hmyzu. Úspěšnost této rybářské metody velmi závisí na pozorování přírody a vody. Pokud však bystrého tvora přechytračíte, máte nezapomenutelný zážitek ze souboje. Souboj je plný skoků, chytrých pohybů pstruha, ale i napětí, protože nikdy nevíte, jestli se vám pstruh nevyvlíkne z háčků bez protihrotu.

Abych nezapomněl, pstruh je typickou rybou jara. Na jaře mu končí doba hájení, a tak je to ukazatel dlouhé pozimní doby.

Tento článek nemůžu ukončit jinak než připomenutím, že když den končí tečkami, tak je to vždycky úžasné, a proto bychom měli zvelebovat svůj kraj, vždyť to za to stojí.

Richard Pavliš, 1.B

Pstruh potoční; zdroj: Naturfoto.cz

Pstruh potoční; zdroj: Naturfoto.cz

Pstruh duhový; zdroj: https://www.nativetroutflyfishing.com/

Pstruh duhový; zdroj: https://www.nativetroutflyfishing.com/