falco-náhled

Sokolnictví (část první)

Helena DrozdováCo je nového, Zajímavé informace pro zvídavé

Tímto článkem bych vám chtěla přiblížit mé postřehy a začátky v sokolnictví a seznámit vás s tímto jedinečným způsobem lovu, který je znám už od pradávna.

Na začátek bych měla uvést, co to vlastně sokolnictví je a co všechno obnáší. Sokolnictví je činností utvářející jeden z nejstarších vztahů mezi člověkem a jiným živočišným druhem – vztah mezi člověkem a dravcem, který trvá již více než 4 tisíce let. Je to tradiční aktivita lovu pomocí cvičených dravých ptáků v jejich přirozeném prostředí.  V roce 2010 bylo organizací UNESCO sokolnictví uznáno jako nehmotné kulturní dědictví lidstva.

Sokolník a jeho základní vybavení

Každý, kdo se chce stát sokolníkem, určitě potřebuje do začátku spoustu volného času, aby se mohl dravci naplno věnovat, každý den ho pravidelně cvičit a těšit se z jeho úspěchů. Aby mohl člověk dravce dobře cvičit a chovat, je velmi důležité pořídit si vhodného jedince a mít všechny potřebné pomůcky. Mezi takové zcela základní patří například sokolnická rukavice, čepička, brašna, obutí a dloužec. Je potřeba zmínit i sokolnický špalek či oblouk.

Dravci vhodní pro sokolnictví

V sokolnictví se nejčastěji využívají dravci sokolovití, krahujcovití, orli – a nesmíme zapomenout ani na soví zástupce. Mým prvním dravcem byla, jako u většiny sokolníků, poštolka obecná, ale spousta mladých sokolníků si také pořizuje káni Harrisovu.  Později se jako sokolník dostanete k dalším ušlechtilým dravcům, jako je sokol stěhovavý, sokol lovecký, raroh velký, nebo se věnujete i různým druhům orla.

Já jsem se k sokolnictví dostala úplnou náhodou skrze známého z mysliveckého spolku. Existuje ale i mnoho jiných způsobů, jak se k sokolnictví dostat, například prostřednictvím sokolnického kurzu pro adepty, kde se dozvíte vše podstatné a kde vás připraví k úspěšnému zvládnutí sokolnické zkoušky.

Společné začátky

Svého prvního dravce si koupíte buď od sokolníka, nebo přímo od chovatele. Pokud máte složené sokolnické zkoušky a vše připravené pro výcvik, nic nebrání tomu, abyste si dravce mohli pořídit. Tímto krokem převezmete za dravce plnou zodpovědnost a začnete se o něj s nejlepším svědomím starat. Sokolnictví totiž není jen pouhý koníček, ale i poslání, které vás pohltí a bude vás stát velké množství času a trpělivosti. Následuje totiž každodenní výcvik. Dravec se začne nejprve onášet (zvyká si na nové okolí i na sokolníka). Toto je úplně počáteční fáze výcviku, kterou si každý sokolník i dravec musí projít.

Tímto bych uzavřela první část svého psaní o sokolnictví.

Fotky poskytla společnost Zayferus.

Lenka Brhelová, 1.B

Fotogalerie: