Cesta do národního parku Lake District, Anglie

20.04.2019

Od 15. do 20. dubna 2019 strávilo 46 žáků naší školy šest dní na zajímavé cestě po Anglii.  Cílem byl národní park Lake District nacházející se na sevorozápadním okraji Anglie, který byl založen v roce 1951 s rozlohou téměř 2 300 km².  Už samotným zážitkem byla hned z počátku šestnáctihodinová přeplavba přes Severní moře z holandského přístavu Ijmuiden do přístavního města Newcastle na severu Anglie. Cestou do našeho cíle jsme navštívili další zajímavá místa, a to například Durham se svou pověstnou katedrálou, kde se natáčely scény k filmu Harry Potter, a také Durham Castle, který dodnes slouží jako univerzitní kolej.  Durham Cathedral i Durham Castle jsou považovány za jeden z nejkrásnějších příkladů normandského slohu v Evropě a jsou součástí Světového kulturního dědictví UNESCO.

První seznámení s národním parkem probíhalo na ledovcovém jezeře Windermere, které se pyšní titulem nejrozlehlejší jezero v této oblasti.  Náročným se stal také výšlap na horu Catbells, která se nachází u jezera Derwent Water a malebného horského městečka Keswick. Z vrcholku hory nás upoutaly krásné výhledy do kraje, na městečko i na jezera. Ubytování v hostelu Derwentwater poskytovalo našim žákům nejen zázemí a příjemný nocleh u kouzelného vodopádu, ale také  možnost ochutnat typickou anglickou kuchyni a pověstnou anglickou snídani.

S národním parkem jsme se rozloučili po dvou dnech návštěvou Castlerigg Stone Circle, což představuje významnou prehistorickou památku složenou ze 48 megalitů uspořádaných do kruhu, která pravděpodobně vznikla kolem roku 3200 př. n. l.  Poloha zmíněného útvaru uprostřed majestátních hor na naše žáky zapůsobila natolik, že se rozhodli vytvořit na památku ze svých postav nápis HRANICE.

Cestou do hlavního města Anglie jsme se ještě zastavili v Liverpoolu, aby milovníci hudby a obdivovatelé Beatles mohli navštívit muzeum Beatles Story.  Dámská část zájezdu neodolala nákupům v oblíbeném obchodním domě Primark a pánové spíše obdivovali impozantní přístav, který vede z Liverpoolského zálivu téměř 8 km do vnitrozemí.

Zakončení naší cesty se neslo ve znamení návštěvy přeplněného velikonočního Londýna, který zapůsobil na nás všechny podobně – znechutil nás svou přelidněností a zároveň se nám dostal pod kůži a působil lehké mrazení při pohledu na všechny ty impozantní známé památky, které žáci znali jen z obrázků. Všichni ale víme, že se do Londýna budeme rádi vracet, protože představuje místo, které má své jedinečné kouzlo se svým London Eye, Trafalgar Square, Green Park, Buckingham Palace a dalšími nezapomenutelnými památkami.

Je těžké vyjmenovat všechna krásná místa, která na nás zapůsobila a jež nás uhranula. Všichni jsme se shodli na skutečnosti, že jsme prožili krásný, dobrodružný, nároční i poučný týden ve skvělé atmosféře a s příjemnou průvodkyní z CK Scholare.

Mgr. Regina Kudláčková
organizátorka zájezdu