Fotografování (přírody)

Helena DrozdováCo je nového, Zajímavé informace pro zvídavé

Co je pro focení lepší? Foťák, nebo mobil? Záleží na tom, co chcete fotit. S mobilem se dají dobře fotit panoramata a podobné fotky, hůře se s ním fotí třeba zvěř. S foťákem se dá fotit téměř vše, od zvěře přes rozhledny až po lidi (ti se samozřejmě dají fotit i mobilem). Záleží jenom na kreativitě a představivosti fotografa.

Nejprve se budu věnovat focení mobilem. Není na tom prakticky nic složitého. Většinou člověk fotí automatem, takže záleží jenom na fantazii a představivosti fotícího. S mobilem se v dnešní době dá fotit prakticky všechno, od panoramat až po makrosnímky. Trochu zajímavější fotka může vzniknout, když mobil převrátíte vzhůru nohama, můžete tak vyfotit nějakou rozhlednu, kámoše, nebo třeba kaluž.

Teď se zaměřím na focení foťákem. Dá se fotit automatem, manuálem nebo nějakými dalšími režimy, které foťák nabízí. Při manuálním focení se musí nastavovat ISO, clona a rychlost závěrky.

ISO ovlivňuje, jak bude fotka světlá (čím větší ISO, tím světlejší snímek). Nejvyšší ISO, které se dá použít (za tmy), je maximálně 1600. Při vyšším už je fotka zrnitá, a není tak moc k použití.

Clona, jak z názvu vypovídá, cloní. Takže pokud svítí sluníčko a chcete něco vyfotit manuálem, dáte větší clonu, aby byl snímek tmavší. Další funkcí clony je ostření. Když dáte malé číslo clony (př.: F3,2), tak zaostří bližší objekty. Když dáte číslo clony větší (př.: F10), zaostří objekty jak v popředí, tak v pozadí.

Jako poslední z trojice je tady rychlost závěrky. Touto funkcí se nastavuje, jak rychle foťák vyfotí snímek. Čím menší číslo, tím pomaleji foťák snímá, čím větší, tím snímá rychleji. Díky téhle funkci se dá fotit na dlouhý čas. Dlouhým časem se fotí třeba tekoucí voda, která bude díky pomalejšímu snímání „rozmazaná“ (viz obrázek).

Pro focení dlouhým časem je vhodné mít stativ, na který foťák připevníte, aby se nehýbal a následná fotka nebyla rozmazaná.

 

Doufám, že se vám můj článek líbil, popřípadě jste se z něj dozvěděli něco nového.

Vojtěch Bil, 1.B

Ukázky tvorby Vojty najdete také ve fotogalerii:

https://www.slshranice.cz/fotogalerie/fotografie-vojtecha-bila/