Věděli jste, že … ?

Helena DrozdováCo je nového, Zajímavé informace pro zvídavé

Sumec velký
Ryba, o které se v lidových historkách tvrdí, že požírá psy, kočky, kachny a dokonce i lidi.

Sumec ovšem není krvelačné monstrum a ve vodním světě má nenahraditelné místo. Životní pouť sumce je dlouhá a může trvat i 60 let. Je plná nástrah od nás lidí, ale i od vodních škůdců, jako jsou například: kormoráni, vydry a mnoho dalších. Pokud však přežije, stává se legendou a zároveň vrcholovým predátorem v rybí říši našich vod.

Dokážete si vůbec představit mládě sumce? Víte, jak vypadá? Pojďme se tedy na to podívat. Malý sumec je dokonalou zmenšeninou dospělého jedince. Na první pohled je možné si jej splést s žabím pulcem. Ale když se pořádně podíváte, už se nespletete.

Dospělý sumec se živí převážně rybami, občas sežere i kachnu a nejednou se už stalo, že sežral i vodního hlodavce. Při možnosti takového apetitu je schopen dorůst do délky až 3 metry a váhu může mít i lehce přes 100 kilogramů.

Jeho způsob lovu stojí určitě za zmínku. Oči má velice malé, je skoro slepý. Řídí se hlavně hmatem, který je zabudován do jeho dlouhých fousů. Sumec těmito fousy projíždí koryto nebo břehy vodních toků. Jakmile se kořist dotkne fousů, sumec okamžitě zaútočí a většinou uspěje. Kořist, jež se ocitne v kartáčích (zuby sumce), nemá možnost utéct.

Poslední zvláštnost a vlastnost této ryby, o kterou se chci podělit, je jedinečná. Sumci se zvedají ode dna a pátrají po potravě pouze v případě, že jsou tzv. vábeni. Vábení sumců spočívá na principu lehkého bouchání do vodní hladiny za vzniku zvuku, který se podobá mlasknutí. A v tom momentě je nejblíže rybářův háček s nástrahou… Toto je také jedna z rybolovných technik chytání samců.

Pro zachování rovnováhy rybích druhů ve vodní říši je třeba vrcholového predátora.Uvědomme si, že každý živočich je zrozen z nějakého důvodu. A ačkoli je sumec některými rybáři nenáviděn, pořád je to ryba, která do našich vod patří.

Richard Pavliš, 1.B

Plod sumce velkého; zdroj: inrybar.cz

Plod sumce velkého; zdroj: inrybar.cz

Plod sumce velkého; zdroj: sports.sk

Plod sumce velkého; zdroj: sports.sk

Chycen největší sumec na světě!; zdroj: Alessandro Biancardi

Chycen největší sumec na světě!; zdroj: Alessandro Biancardi