Věděli jste, že … ?

Helena DrozdováCo je nového, Zajímavé informace pro zvídavé

Rok rybníkářů

Podzim, čas výlovů

Padání listí a bílé záclony po ránu, které se táhnou celou přírodou, nižší teploty, než jsme byli zvyklí, a podzim ve vzduchu. Nastává příprava kádí, sítí, keserů a nápojů na zahřátí. Ano, uhodli jste. Příroda signalizuje, aby rybníkáři začali sklízet ovoce své celoroční práce…

Všechno začíná vyrváním prken z požeráku, s úbytkem vody se odebírají další. Den před výlovem se doveze na hráz rybníka náčiní k výlovu ryb. Celá akce začíná další brzké jitro, kdy se sejdou rybáři, prsačky a správně zajetej klobouk jsou naprosto nezbytné. Další nezbytností je, aby u výlovu byl přítomen baštýř a porybný. Právě porybný zavelí k zahájení výlovu. Většinou se začíná postupem, kterému se říká sháňka. To známe – ryby se naženou pomocí lodí a dlouhých dřevěných tyčí na síť. Síť se následně zvedne a pak už se pouze přebírají ryby do kádí. Ale pozor, ani plácání tyčí do vody není jednoduché. Může se stát, že se za vámi ozve: „Necákej mu tou tyčí do ksichtu!“ To jste potom spíš rybářům k smíchu než k práci. Ryby, co se nepodařilo nahnat na síť, se musí poté dochytat zvlášť. Ty se také přeberou, pak se uklidí náčiní a akce je u konce…

Hodně lidí by řeklo, že je to práce špinavá a mizerně placená, ale má své nezaměnitelné kouzlo, a to i díky matce přírodě či svatému Petru, patronu všech rybářů…

 

Úhoř říční

Úhoř říční je perlou českých vod a zároveň druhem sladkovodní ryby, o jehož statečnosti se vypráví od českého území až po území sargasových hlubin oceánu. A proč zrovna po této trase? Protože úhoř, konkrétně samičky, migrují z našeho území přes turbíny přehrad, vodní překážky a jiná nebezpečí ve vodních tocích až do vzdáleného Sargasového moře v Karibiku. Mnoho z nich tuto tisíce kilometrů dlouhou cestu nepřežije, přičemž ti, co přežijí a zanechají za sebou další generaci, zahynou po vytření taktéž.

Věděli jste, že mládě úhoře se jmenuje monte? Toto monte je velice „chytré“, protože putuje zpátky po stopě své matky až do perlených českých řek… Takto každoročně probíhá koloběh života úhoře říčního.

 

Richard Pavliš, 1.B