Věděli jste, že … ?

Helena DrozdováCo je nového, Zajímavé informace pro zvídavé

Mník jednovousý je jediná treskovitá ryba žijící na českém území.

Jako první si mníka popíšeme. Povrch jeho těla ovládají dvě barvy, a to černá a žlutá. Prolínáním vytváří mramorování celého těla. Další raritu jste již možná zaregistrovali z názvu. Tento fešák se pyšní pouze jedním vousem, jenž vyrůstá ze spodu dolní čelisti. Kromě těchto dvou originálních znaků, podle kterých si mínka určitě nespletete, mají tyto ryby také netypické postavení ploutví a tvar těla. Hřbetní  ploutev je rozdělena na kratší část a delší část. Břišní ploutve jsou posunuty k prsním, tudíž jsou na stejné úrovni těla. Tělo připomíná spíše spokojeně nažraného hada než rybu. Tímto vším můžeme směle mníka jednovousého označit jako velmi krásnou rybu.

Nejen vzhled mníka je zajímavý. Také životní cyklus je rozdílný od většiny ryb našich vod. Mník je aktivní ve vodě o teplotě okolo 5 stupňů. Rozmnožování probíhá v zimním období. Co si myslíte, že mník v tak studené vodě žere? Správná odpověď je, že jeho potrava se skládá z rybiček, larev vodního hmyzu a potěru (jiker).

Poslední bod, o kterém se chci k této rybě zmínit, je velikost. V České republice není mník rybou, která by dosahovala gigantických rozměrů, pohybuje se mezi 30 až 40 centimetry. Co však nestačí dohnat na délce, to dožene na věku. Je to dlouhověká ryba dožívající se i 20 let.

V našich vodách se nevyskytuje jiná ryba tak originální jako mník jednovousý. Proto si jí važme, chytejme a pouštějme, chovejme a nedrancujme, aby i další generace nadšených rybářů mohly obdivovat její unikátnost.

Richard Pavliš, 1.B

Mník jednovousý; zdroj: CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=247447

Mník jednovousý; zdroj: CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=247447

 

Mník jednovousý; zdroj: youtube.com "S Jakubem na rybách"

Mník jednovousý; zdroj: youtube.com “S Jakubem na rybách”